Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bazı mühim tavsiyeler

Keyifli sohbetlerin güzide mekanı..

Keyifli sohbetlerin güzide mekanı..

 

Bazı mühim tavsiyeler

Bu haftayı da bitirdik ve Ramazan-ı Şerif ayına tam 5 gün kaldı. Bu yağmurlu pazar günü yine javasız sohbet ekibi olarak sizlerle birlikte yepyeni bir dini makale işleyeceğiz. Bu makalemizde mühim tavsiyelerde bulunacağımız için inşallah herkesi tamamen aydınlatacağız.

Abdullah bin Abbas (radıyallâhu anhümâ) Hazretlerine bir adam gelip “Bana tavsiyede bulun.” dedi.

Abdullah bin Abbas (radıyallâhu anhümâ) buyurdular ki:

“Sana şu altı şeyi tavsiye ediyorum:

1- Allâhü Teâlâ’nın kefil olduğu şeylerde (mesela rızıkta) Allâhü Teâlâ’nın kefâletine yakînen kalbin ile inan.

2- Farz namazları vaktinde kıl.

3- Daima Allâhü Teâlâ’yı zikirle meşgul ol.

4- Şeytana uyma. Muhakkak şeytan insanlara hased eder.

5- Devamlı dünyayı mamur etmekle uğraşma, âhiretini harab edersin.

6- Dâima Müslümanlara nasihatte bulun.”

Ebu’l-Leys Semerkandî Hazretleri buyurdular:

Müslüman’ın Müslüman kardeşine nasihatte bulunması ve onlara karşı merhametli olması lazımdır. Zira bu, saâdetin bir alâmetidir. (Tenbîhü’l-Gâfilîn)

İKİNCİ BÂYEZÎD HAN’IN HASSÂSİYETİ

Osmanlı Pâdişâhı İkinci Bâyezîd Han (Saltanatı: 1481-1512), adâletli, âlim ve ilmiyle amel eden bir padişahtı. Takvâ sahibi olup nefsiyle ve din düşmanlarıyla hep cihâd ederdi. Hayır işlerine çok hevesli idi. Nice yerlerde medreseler, camiler, köprü ve geçitler inşâ ettirdi.

Sultan Bâyezîd Han, çıktığı gazâlarda elbisesi üzerine toplanan tozları biriktirip saklardı. Eceli yaklaşınca bu tozlarla bir kerpiç yapılmasını ve vefât edip kabre konulurken o kerpicin sağ yanağı altına konulmasını vasiyet etti. Vasiyeti yerine getirildi. Bunu Resûlullah Efendimizin (sallallâhü aleyhi vesellem) “Kimin ayakları Allah yolunda tozlanırsa Allâhü Teâlâ o kimseyi cehenneme haram kılar” hadîs-i şerifinin müjdesine kavuşmak için yapmıştı.

Padişahlığı otuz bir seneden birkaç gün noksan olup 62 yaşında vefât etti. Rahmetullâhi aleyh. (Târîh-i Selâtîn-i Âl-i Osman, Karamânî)