Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ehl-i Sünnet ve Cemaat

 

Keyifli sohbetlerin güzide mekanı

Keyifli sohbetlerin güzide mekanı

Ehl-i Sünnet ve Cemaat

Javasız sohbet ile 25 Mayıs Perşembe sabahı yine sizlerleyiz. Dini makalelerin en iyisini, en bilgi verenini yine her gün olduğu gibi bu günde sizler için yazıyoruz.

İmâm-ı Rabbânî Hazretleri buyurdular ki:

Kıymetli evlâdım! İnsanın inancını, kurtuluşa erecek olan fırkanın (Ehl-i Sünnet ve Cemâat‘in) görüşlerine uygun olarak tashih etmesi, düzeltmesi lâzımdır. Bu Fırka-i Nâciye; Ehl-i Sünnet ve Cemâat (rıdvânullâhi teâlâ aleyhim ecmaîn) üzere olan fırkadır ki onlar sevâd-ı a’zam ve pek kalabalık bir cemâattir. Akâid bu şekilde tashih edilirse uhrevî ve ebedî kurtuluş mümkün olur.

Kötü (bozuk) îtikat -ki bu Ehl-i Sünnet ve Cemâat’a uymayan inançlardır- öldürücü zehirdir ve ebedî ölüme ve azâba götürür. Amelde ihmâlin mağfiret edilmesi ümid olunur. Ancak i’tikatta ihmalin mağfiret edilmesine ihtimâl bile yoktur. Allâhü Teâlâ şöyle buyurmuştur (meâlen): “Doğrusu Allah kendine şirk koşulmasını mağfiret etmez, ondan berisini dilediğine mağfiret buyurur.” (Nisâ sûresi, âyet 48) (Mektûbât-ı Şerîfe 2/ m. 169)

RAMAZÂN-I ŞERİF İN İLK AKŞAMI KILINACAK NAMAZ

Yarın akşam Ramazân-ı Şerîf ayının ilk gecesini idrâk edecek ve ilk terâvih namazını kılacağız. Şâbân’ın son gününü Ramazan ayının ilk gününe bağlayan gece, Ramazân-ı Şerîf’in ilk akşamı olması itibâriyle, akşamla yatsı arasında iki rek’at teşekkür namazı kılınır. Şöyle niyet edilir: “Yâ Rabbi, Ramazân-ı Şerîf ile müşerref kıldığın için, Allâhü Ekber” denilerek tekbir alıp namaza durulur.

Fâtiha’dan sonra birinci rek’atte 1 İnnâ a’taynâ, ikinci rek’at-te 1 İhlâs-ı Şerîf okunur.

Namazdan sonra: 70 istiğfâr-ı şerîf, 70 salevât-ı şerîfe okuyup duâ edilir. Salât-ı Münciye okumak daha fazîletlidir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

RAMAZAN AYI İCTİMÂI, RU’YET VE BAŞLANGICI

Hicrî Kamerî 1438 yılı Ramazan ayı ictimâ‘ı (25 Mayıs Perşembe) günü Türkiye yaz saati ile 22.44’dür.

Ru’yet, ise (26 Mayıs Cuma) Türkiye yaz saati ile 09.21’dir. Hilâl’in görüldüğü yerler: Avustralya kıtası, Endonezya, Malezya, Filipinler, Hindistan, Madagaskar, Kenya, Mozambik, Güney Afrika, Tanzanya, Afganistan, Pakistan, İran, Irak, Türkiye, Arap Yarımadası, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere.

Hilâl’in görüldüğü günü takip eden 27 Mayıs Cumartesi günü de Ramazan ayının 1. günüdür.