Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Migreni tetikleyen yiyecekler

a

Migreni tetikleyen şeyler, kişiden kişiye farklılık göstermekte. Bu Sinsi hastalığı tetikleyen madde tiramin, ne yazık ki sevdiğimiz birçok yiyecek ve içecekte mevcut!

Ancak tiramin içermeyen yiyeceklerin de migreni tetiklediği biliniyor. Hatta sağlıklı beslenmek için yenilmesi tavsiye edilen gıdalar arasında da migreni tetikleme özelliği bulunanlar mevcut. Hangi yiyeceğin migreni tetikleyebileceğini bilmeniz, bir migren atağından korunmanıza, dolayısıyla migren ağrısından uzak durmanıza yardımcı olabilir.

Eğer migren ağrıları çeken biriyseniz, bu yiyecekleri menünüzden çıkarın veya en azından bir dahaki sefere yemeğinizde bu yiyeceklerden biri olduğunda dikkatinizi verip,sizde migren tetikleyici bir etkisi olup olmadığını öğrenin.

1. Eski peynir, turşu ve fermente gıdalar

Bu yiyeceklerde yüksek miktarda tiramin bulunur, özellikle de eski ve fermente gıdalarda.

2. Alkol ve kırmızı şarap

Alkolün her türlüsü migreni tetikleyebilse de özellikle kırmızı şarap ve koyu likörler, içeriğindeki yüksek tiramin nedeniyle baş sıralarda yer alıyor. Bu madde birada da bulunur. Alkol aynı zamanda vücudu susuz bırakması nedeniyle baş ağrılarına neden olur.

3. Yapay tatlandırıcılar

Aspartam, diyet içeceklerde ve düşük kalorili hazır tatlılarda yaygın olarak kullanılan bir yapay tatlandırıcıdır ve aynı zamanda şeker yerine de satılır. Eğer migrene yatkınsanız yapay tatlandırıcılardan uzak durun.

4. Çikolata

Tiramin içeren bir diğer gıda da çikolata. Belki tüketildiği miktarın fazla olmasından dolayı, belki de stres ve hormonal değişiklikler sırasında özellikle kadınların canının çikolata çekmesinden dolayı, çikolata yaygın bir migren tetikleyicidir.

5. Turunçgiller

Turunçgillerin migreni tetiklemesi kulağa garip geliyor olabilir, ama giderek daha fazla sayıda kişi turunçgillerin migren ataklarını tetiklediğini belirtiyor.

6. Fast food ve sosisli sandviç

Monosodyum glutamat (MSG), sülfüt ve nitratlar, migreni tetiklediği bilinen uzun raf ömrüne sahip birçok üründe yaygın olarak kullanılan katkı maddeleridir. Çeşniler, et suları ve konserve çorbalar da bu katkı maddelerinden yüksek miktarda ihtiva eder.

7. Kabuklu yemişler ve yer fıstığı ezmesi

Yağsız protein kaynağı da olsalar, kabuklu kuru yemişler ve yer fıstığı ezmesi de tiramin içeriği yüksek gıdalar listesinde yer alıyor. Eğer tiramin sizin için ana migren tetikleyiciyse, baklagil ve fındık kreması tüketiminizi de azaltın.

8. Tuzlu gıdalar

Sodyum vücudumuzun işleyişi için gereken ana minerallerden biridir, ama çoğumuz gereğinden fazla tuz tüketiyoruz. Hazır ambalajlı gıdalar, hem sodyum hem de migreni tetikleyen diğer katkı maddelerinden yüksek miktarda içerirler.