Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Münafıkların dırar mescidini inşaa etmeleri

3

 

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Tebûk gazâsına çıkmadan önce bir takım münâfıklar, mü’minlere zarar vermek, aralarına tefrika düşürmek, küfrü takviye etmek ve Allah’a ve Resûlüne karşı harbedenlere yataklık yapmak için bir hileye karar verip bir mescid yaptılar. İşte buna Mescid-i Dırâr denilir.

Sonra Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) huzûruna gelip maksatlarını gizlemek için şöyle yalvardılar:

– Lutfedip mescide gelseniz de orası sizinle şereflense. Bu mescid ihtiyaç sahiplerinin sıkıntısını gidermek, gariplere bir konak olmak üzere yapıldı. Teşrifinizle mübârek olacaktır.

Münâfıkların niyeti, Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) bildirildi.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

– Biz şimdi gazaya gidiyoruz. Gazadan dönüşte mescide gidelim, deyip münâfıkları başından savdı.

Gazadan dönünce verdiği söz kendisine hatırlatıldı.

Resûl-i Ekrem’e (s.a.v.), Allâh tarafından o mescidin küfrü kuvvetlendirmek ve tefrika çıkarmak için binâ olunduğu bildirildi.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) münâfıkların hilelerini yüzlerine vurdu. Kötü niyetlerinden birkaçını söyledi. Münâfıklar âdetleri olduğu üzere:

– Allah korusun, Allah korusun, deyip inkâr ettiler.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

– Şüphesiz hepiniz yalancısınız, dedi.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hemen Mâlik bin Dahşem ile Ma‘n bin Adiyy radıyallâhü teâlâ anhümâ hazretlerini gönderdi ve Mescid-i Dırâr’ın yıkılmasını emir buyurdular. Onlar da gidip yıktılar.