Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ramazan-ı Şerif rahmet ayıdır

Ramazan rahmet ayıdır

Ramazan rahmet ayıdır

Ramazan-ı Şerif rahmet ayıdır

Ramazan-ı Şerif rahmet ayıdır. Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

• “Ramazan ayının ilk gecesi olduğunda cennet kapıları açılır, bütün ay boyunca cennetin hiç bir kapısı kapanmaz. Azgın cinler (şeytanlar) bağlanır. Her gece sabah namazı vaktine kadar semâdan şöyle seslenilir:

‘Ey hayır peşindeki kişi, hayırlı amelleri işlemeye devam et ve müjdelen. Ey kötü amel işleyen kişi, bu ay tevbe ve sâlih amel zamanıdır, kendini fenalıktan tutup tevbe et, tevben makbuldür.

İstiğfâr eden yok mudur, mağfiret olunsun. Tevbe eden yok mudur tevbesi kabûl olunsun. Duâ eden yok mudur duâsı müstecâb (makbul) olsun.”

• “Muhakkak Ramazân-ı Şerîf’te iftâr vaktinde her gece Allâhü Teâlâ altmış bin kişiyi cehennemden âzâd eder. (Ramazan bayramı günü) olduğunda bütün ay boyunca âzâd ettiği kadar kulunu cehennemden âzâd eder.” (Kenzü’l-Ummal)

• “Ramazân-ı Şerîf’in ilk gecesi olunca Allâhü Teâlâ mahlûkâtına rahmet nazarıyla bakar. Allâhü Teâlâ bir kuluna rahmet nazarıyla baktı mı artık ona ebediyen ateşle azâb etmez. Ramazân-ı Şerîf’in her günü ve gecesinde Allâhü Teâlâ milyon kişiyi cehennemden âzâd eder. Yirmi dokuzuncu gece olunca bütün ay boyunca âzâd ettikleri kadar âzâd eder.” (Şuabü’l-Îmân)

• “Ramazan ayının ilk gecesi olduğunda cennet kapıları açılır, Ramazan ayının son gecesi çıkıncaya kadar kapanmaz. Ramazan’ın bir gecesinde namaz kılan her mümine Allâhü Teâlâ’nın emriyle her secde için yediyüz bin sevap yazılır, cennette kızıl yakuttan bir ev bina olunur. Ramazân-ı Şerîf’in ilk günü orucunu tutunca geçmiş günahları ve sonraki Ramazan’a kadarki günahları bağışlanır. Yetmiş bin melek her gün sabahtan akşama kadar onun için istiğfâr ederler. Ramazân-ı Şerîf’in gecesinde yahut gündüzünde yaptığı her secdesi onun için cennette öyle bir ağaç olur ki süvari onun gölgesini ancak beşyüz yılda aşabilir. (Beyhakî)

Bu ayda Kur’ân-ı Kerîm hatmi yapmalıdır. (Fezâil-i Şehr-i Ramazân, Allâme Üchûrî)