Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Salih amellerin sahibine faydası

3

 

Sâlih mü’min vefât edip ruhu bedeninden ayrılınca Allâhü Teâlâ’nın melek orduları onu müjdeyle karşılarlar. İblis feryâd eder, bütün askerleri etrafına toplanır. Onlara:

“Bu elinizden nasıl kurtuldu?” der.

“Bu korunmuş bir kuldur” derler.

Kabrine konulduğunda namazı başucuna, orucu ayak ucuna, diğer ibâdetleri ve zikri sağ ve soluna gelirler. En faziletli ameli olan sabrı, kabrin bir köşesinde durur.

Allâhü Teâlâ bir ateş gönderir, başı tarafından ölüye varmak ister. Namaz “Geri dur, o ömrü boyunca beni muhâfaza etti” der. Ateş hangi taraftan ölüyü tutmak istese bir ibâdeti ona karşı durur, Allâhü Teâlâ’nın rahmetiyle onu korur.

Sonra sabır diğer amellere der ki:

Sizin yaptığınızı gördüm. Sizin bu korumanızın sevinci olmasa bile benim Sırat’ta ve Mîzân’da onun azığı olarak bekleyecek olmamın sevinci ona yeter.

Tezkiretü’l-Kurtubî’de şöyle geçer:

Tâbiîn’den Zeyd bin Eslem hazretleri buyurdu ki:

Kıyâmet günü, mü’minin ameli ona en güzel şekilde ve güzel kokular saçarak gelir ve yanına oturur. Sâhibi ne zaman dehşetli bir halle karşılaşsa hemen onu selâmete kavuşturur, hangi şey onu korkutsa korkusunu hafifletir. Mü’min ona der ki:

“Allâh seni hayırla mükâfatlandırsın, sen kimsin?” O:

“Beni tanımadın mı, ben sana kabirde ve dünyada yoldaş idim. Ben senin amelinim. Vallâhi, senin amelin güzel ve hoş idi. Bu sebepten beni güzel ve hoş surette görüyorsun. Sen beni dünyada taşıdığından dolayı şimdi ben de seni taşıyarak selâmete kavuşturacağım” der. (Hâdimî, Eyyühe’l-Veled şerhi)